Inlägg från januari 2026

Hantering av digitala publikationer – så hålls 300 ePapers i ordning

den 23 januari 2026

MEKO Finland Oy publicerar digitala produktkataloger för reservdelar, kemikalier, verkstadsutrustning, däck och fälgar, nyttofordon samt tillbehör.

Med hjälp av Melvin Mediafiles och MagNet e-Publishing har man skapat en framtidssäker lösning där hela arbetsflödet har samlats i ett webbaserat användargränssnitt för att förenkla vardagen.

Från PDF-kaos till smart digital publicering

den 23 januari 2026

PDF:er som mejlas runt, flera versioner av samma fil och osäkerhet kring vad som faktiskt är publicerat. Känns det igen? För många organisationer är hantering av digitalt innehåll fortfarande onödigt krånglig.

Med Melvin Mediafiles och MagNet e-Publishing blir digital publicering både enklare och smartare.

Behöver en onlinepublikation verkligen alla funktioner?

den 23 januari 2026

Det är lätt att tro att en bra onlinepublikation måste vara full av olika funktioner. Klickbara menyer, animationer, interaktiv grafik, kommentarsfält och smarta speciallösningar känns ofta som ett krav – bara för att tekniken finns.

Men frågan är: behövs allt detta alltid? Svaret är faktiskt nej.

I många fall är det tvärtom. Ju fler funktioner som läggs till, desto större är risken att innehållet hamnar i bakgrunden.

Centralisera era publikationer – från publicering till arkivering på en och samma plats

den 23 januari 2026

Företag, myndigheter och organisationer producerar i dag stora mängder digitalt innehåll: årsredovisningar, pressmeddelanden, marknadsmaterial, guider, videor och rapporter. Ofta sprids materialet ut över flera olika platser – pressrum, bloggar, filservrar och intranät – vilket gör det svårt för användare att hitta rätt innehåll.

I den här artikeln går vi igenom varför allt fler väljer att samla sina publikationer på en enda, lättnavigerad gallerisida, hur publiceringsarbetsflödet fungerar i praktiken och vilken roll arkivering spelar i helheten.